DIVISION ADMINISTRATIVE AND SUPERVISORY STAFF



OFFICE OF THE SCHOOLS DIVISION SUPERINTENDENT (OSDS)



JOSE L. DONCILLO, CESO V

Schools Division Superintendent


MA. JEANY T. POSTRADO

Assistant Schools Division Superintendent


JOMAR E. ENGUERRA

Administrative Officer V (Administrative Services Unit)


VALENTINA E. HUGO

Administrative Officer V (Budget)


GIDEON KARL L. GREFALDA

Administrative Officer IV (Personnel Section)


RICA D. ESPIGOL

Administrative Officer IV (Cash Section)


EDUARDO H. DURAN

Administrative Officer IV (Records Section)


ALBERT C. PEREZ

Administrative Officer IV (Supply Section)


PAUL ANDY D. DEBLOIS

Accountant III (Accounting Section)


ATTY. NOEL B. EVAN

Attorney III (Legal Section)


JOHN REY J. PEREZ

Information Technology Officer I (ICT Unit)



CURRICULUM IMPLEMENTATION DIVISION (CID)


ROLANDO F. EMBILE, Ed.D.

Chief Education Supervisor, CID


ALVIN T. ROSARE

Education Program Supervisor (Science - Elementary)


JERRY G. FIRMANES

Education Program Supervisor (Mathematics - High School)


MARICEL M. DINEROS

Education Program Supervisor (English)


MICHELLE H. GUADAMOR

Education Program Supervisor (Science - High School/STEM)


OWEN N. CASTILLO

Education Program Supervisor (Araling Panlipunan)


REMUS H. ZUNIGA

Education Program Supervisor (MAPEH)


RODEL E. PANCHO

Education Program Supervisor (TLE/TVL)


SHARON VITO

Education Program Supervisor (Filipino)


GILBERT IAN Z. APOSTOL

Education Program Supervisor (LRMDS)


SALVADOR B. BELEN JR.

Project Development Officer II (LRMDS)


CYNTHIA D. ESCOBER

LIBRARIAN II (LRMDS)


JOHNY J. SO

Education Program Specialist II (ALS)


NICANOR P. BAILON

Education Program Specialist-II (ALS)


PUBLIC SCHOOLS DISTRICT SUPERVISORS

GLORIA RAYMUNDO

P-II/OIC-PSDS(Barcelona I)


ARNEL DAVID E. DUKA, Jr.

P-I/OIC-PSDS(Barcelona II)


JULIET B. TAMBOONG

PSDS(Bulan I)


LEONISA M. ENOLVA

P-I/OIC-PSDS(Bulan II)


JOSE FRANCISCO G. ARRIBAS

P-I/OIC-PSDS(Bulan III)


ISAIAS A. BERMAS

PSDS(Bulan IV)


NICOLAS E. FREO

P-I/OIC-PSDS(Bulusan)


VENUS G. MATUBA

P-I/OIC-PSDS(Casiguran I)


NOEL T. AGNOTE

PSDS(Casiguran II)


FERNANDO NEGRETE

P-II/OIC-PSDS(CASTILLA SOUTH)


EDNA L. MALLO

P-I/OIC-PSDS(CASTILLA EAST)


ROSALINA P. BURABOD

PSDS(CASTILLA WEST)


ARNOLD M. PERALTA

PSDS(DONSOL EAST I)


CORAZON A. MANTILLA

P-I/OIC-PSDS(DONSOL EAST II)


GINA A. TAROG

PSDS(DONSOL WEST I)


BEVELYN C. CARAMOAN

P-II/OIC-PSDS(DONSOL WEST II)


FERDINAND E. HAMOR

P-III/OIC-PSDS(GUBAT NORTH)


MANUEL V. ESTERA

PSDS(GUBAT SOUTH)


LIZA DY-SALONGA

P-I/OIC-PSDS(GUBAT III)


LUCY M. HAMOR

PSDS(IROSIN I)


LINY B. GREFAL

P-II/OIC-PSDS(IROSIN II)


RINA D. DESPUIG

P-II/OIC-PSDS(JUBAN I)


ANGELOU B. PURA

P-I/OIC-PSDS(JUBAN II)


MARISSA G. BENDECIO

PSDS(MAGALLANES NORTH)


JIMMALOU A. MELLA

P-III/OIC-PSDS(MAGALLANES SOUTH)


EMMA L. NAVAS

PSDS(MAGALLANES III)


ELVIS ROMEO ZUNIEGA

P-II/OIC-PSDS(MATNOG I)


RODOLFO M. EVASCO, Jr.

P-II/OIC-PSDS(MATNOG II)


EDDIE P. SABALBORO

PSDS(PILAR I)


SOCORRO B. LEOSALA

PSDS(PILAR II)


GENELITA A. NANTIZA

P-II/OIC-PSDS(PILAR III)


EDUARDO A. POLLARCA

PSDS(PILAR IV)


MARIANNE Z. ARINES

P-II/OIC-PSDS(PTO. DIAZ I)


MARITES J. JESALVA

P-I/OIC-PSDS(PTO. DIAZ II)


GRACE IMELDA G. HUAB

P-II/OIC-PSDS(STA. MAGDALENA)


DIVISION COORDINATORS

LANI L. PEREZ

(SPED)


LIBERTINE JOY G. BALDILLO

(Kindergarten Coordinator)


LILIA ZITA A. PURA

(Reading Coordinator/MTB)


NENNETH E. ALAMA

(Edukasyon sa Pagpapakatao/GAD Coordinator)


RODOLFO M. EVASCO, JR.

(Senior High School Coordinator)


JOSEPHINE L. VILLARUEL

(Multigrade Coordinator)


MA. BELLA NARES

(Health and Wellness)


JOCELYN GRACE H. DOB

(JHS/SHS Mathematics Coordinator)



SCHOOLS GOVERNANCE AND OPERATIONS DIVISION (SGOD)


FLORENCIO P. BERMUNDO

Chief Education Supervisor(SGOD)


REX T. BARBIN

Education Program Supervisor(Division Sports Officer)


LEAH H. PERAN

Senior Education Program Specialist(SMME)


RONALD D. ESTEVES

Education Program Specialist(SMME)


BERNARDINO D. ESTRADA

Senior Education Program Specialist(SOCMOBNET)


ABRAHAM H. GREGORY

Education Program Specialist(SOCMOBNET)


JOSEPH JOHN J. PEREZ

Project Development Officer II (SOCMOBNET, DRRM Coordinator)


-------------

Senior Education Program Specialist(Planning & Research)


ESPERANZA G. ESPIGOL

Planning Officer III(Planning and Research)


BERNADETTE R. BEDIS

Senior Education Program Specialist(HRTD)


JUNEL C. GUANTERO

Education Program Specialist(HRTD)


BELARDO G. HADAP JR

Medical Officer III(Health and Nutrition)


JESSE A. DELLOSA

Engineer III(Physical Facilities)


MARIA RIZA E. DINO

Project Development Officer I(SPG/SSG Focal Person)


ALLAN J. ORDONEZ

Project Development Officer I(Career Guidance/PTA Focal Person)