DIVISION ADMINISTRATIVE AND SUPERVISORY STAFF

Office of the Schools Division Superintendent (OSDS)

JOSE L. DONCILLO, CESO V
Schools Division Superintendent
BERNIE C. DESPABILADERO,Ed.D.
Assistant Schools Division Superintendent
ATTY. NOEL B. EVAN
Attorney III (Legal Unit)
JOHN REY J. PEREZ
Information Technology Officer I (ICT Unit)
JOMAR E. ENGUERRA
Administrative Officer V (Admin Services)
VALENTINA E. HUGO
Administrative Officer V (Budget)
GIDEON KARL L. GREFALDA
Administrative Officer IV (Personnel Section)
RICA D. ESPIGOL
Administrative Officer IV (Cash Section)
EDUARDO H. DURAN
Administrative Officer IV (Records Section)
ALBERT C. PEREZ
Administrative Officer IV (Supply Section)
PAUL ANDY D. DEBLOIS
Accountant III (Accounting Section)

Curriculum Implementation Division (CID)

CID Proper

ROLANDO F. EMBILE, Ed.D.
Chief Education Supervisor, CID
ALVIN T. ROSARE
Education Program Supervisor (Science - Elementary)
JERRY G. FIRMANES
Education Program Supervisor (Mathematics - High School)
MICHELLE H. GUADAMOR
Education Program Supervisor (Science - High School/STEM)
MARICEL M. DINEROS
Education Program Supervisor (English)
OWEN N. CASTILLO
Education Program Supervisor (Araling Panlipunan)
REMUS H. ZUNIGA
Education Program Supervisor (MAPEH)
RODEL E. PANCHO
Education Program Supervisor (TLE/TVL)
SHARON VITO
Education Program Supervisor (Filipino)
GILBERT IAN Z. APOSTOL
Education Program Supervisor (LRMDS)
SALVADOR B. BELEN JR.
Project Development Officer II (LRMDS)
CYNTHIA D. ESCOBER
LIBRARIAN II (LRMDS)

Alternative Learning System

JOHNY J. SO
Education Program Specialist II (ALS)
NICANOR P. BAILON
Education Program Specialist-II (ALS)

Public Schools District Supervisors

GLORIA RAYMUNDO
P-II/OIC-PSDS(Barcelona I)
ARNEL DAVID E. DUKA, Jr.
P-I/OIC-PSDS(Barcelona II)
JULIET B. TAMBOONG
PSDS(Bulan I)
LEONISA M. ENOLVA
P-I/OIC-PSDS(Bulan II)
JOSE FRANCISCO G. ARRIBAS
P-I/OIC-PSDS(Bulan III)
ISAIAS A. BERMAS
PSDS(Bulan IV)
NICOLAS E. FREO
P-I/OIC-PSDS(Bulusan)
VENUS G. MATUBA
P-I/OIC-PSDS(Casiguran I)
NOEL T. AGNOTE
PSDS(Casiguran II)
FERNANDO N. NEGRITE
ESP-II/OIC-PSDS(CASTILLA SOUTH)
EDNA L. MALLO
P-I/OIC-PSDS(CASTILLA EAST)
ROSALINA P. BURABOD
PSDS(CASTILLA WEST)
ARNOLD M. PERALTA
PSDS(DONSOL EAST I)
CORAZON A. MANTILLA
P-I/OIC-PSDS(DONSOL EAST II)
GINA A. TAROG
PSDS(DONSOL WEST I)
BEVELYN C. CARAMOAN
P-II/OIC-PSDS(DONSOL WEST II)
FERDINAND E. HAMOR
P-III/OIC-PSDS(GUBAT NORTH)
MANUEL V. ESTERA
PSDS(GUBAT SOUTH)
LIZA DY-SALONGA
P-I/OIC-PSDS(GUBAT III)
LUCY M. HAMOR
PSDS(IROSIN I)
LINY B. GREFAL
P-II/OIC-PSDS(IROSIN II)
RINA D. DESPUIG
P-II/OIC-PSDS(JUBAN I)
ANGELOU B. PURA
P-I/OIC-PSDS(JUBAN II)
MARISSA G. BENDECIO
PSDS(MAGALLANES NORTH)
JIMMALOU A. MELLA
P-III/OIC-PSDS(MAGALLANES SOUTH)
EMMA L. NAVAS
PSDS(MAGALLANES III)
ELVIS ROMEO ZUNIEGA
P-II/OIC-PSDS(MATNOG I)
RODOLFO M. EVASCO, Jr.
P-II/OIC-PSDS(MATNOG II)
EDDIE P. SABALBORO
PSDS(PILAR I)
SOCORRO B. LEOSALA
PSDS(PILAR II)
GENELITA A. NANTIZA
P-II/OIC-PSDS(PILAR III)
EDUARDO A. POLLARCA
PSDS(PILAR IV)
MARIANNE Z. ARINES
P-II/OIC-PSDS(PTO. DIAZ I)
MARITES J. JESALVA
P-I/OIC-PSDS(PTO. DIAZ II)
GRACE IMELDA G. HUAB
P-II/OIC-PSDS(STA. MAGDALENA)

Division Coordinators

LANI L. PEREZ
(SPED)
LIBERTINE JOY G. BALDILLO
(Kindergarten Coordinator)
LILIA ZITA A. PURA
(Reading Coordinator/MTB)
NENNETH E. ALAMA
(Edukasyon sa Pagpapakatao/GAD Coordinator)
RODOLFO M. EVASCO, JR.
(Senior High School Coordinator)
JOSEPHINE L. VILLARUEL
(Multigrade Coordinator)
MA. BELLA NARES
(Health and Wellness)
JOCELYN GRACE H. DOB
(JHS/SHS Mathematics Coordinator)

Schools Governance and Operations Division (SGOD)

FLORENCIO P. BERMUNDO
Chief Education Supervisor, SGOD
REX T. BARBIN
Education Program Supervisor(Division Sports Officer)
LEAH H. PERAN
Senior Education Program Specialist(SMME)
RONALD D. ESTEVES
Education Program Specialist(SMME)
BERNARDINO D. ESTRADA
Senior Education Program Specialist(SOCMOBNET)
ABRAHAM H. GREGORY
Education Program Specialist(SOCMOBNET)
JOSEPH JOHN J. PEREZ
Project Development Officer II (SOCMOBNET, DRRM Coordinator)
ROMAN JEBULAN
Senior Education Program Specialist(Planning & Research)
ESPERANZA G. ESPIGOL
Planning Officer III(Planning and Research)
BERNADETTE R. BEDIS
Senior Education Program Specialist(HRTD)
JUNEL C. GUANTERO
Education Program Specialist(HRTD)
BELARDO G. HADAP JR
Medical Officer III(Health and Nutrition)
JOSE MA. ALBERT H. PEREZ
Engineer III(Physical Facilities)
MARIA RIZA E. DINO
Project Development Officer I(SPG/SSG Focal Person)
ALLAN J. ORDONEZ
Project Development Officer I(Career Guidance/PTA Focal Person)